Realizacja kontraktów drogowych i kolejowych
Bywa tak, że konieczne zmiany umowy procedowane są przez strony w okresie liczonym, nawet w latach. Oznacza to, że proces podjęcia kluczowej dla inwestycji decyzji trwa przez cały czas realizacji umowy a od wykonawcy oczekuje się jej zakończenia w terminie przewidzianym umową.
Wydłużony czas realizacji to również wykonywanie robót budowlanych w terminie dużo późniejszym niż pierwotnie zakładano. Biorąc pod uwagę także standardowy wzrost cen powoduje to zwiększone koszty wybudowania tego samego elementu. Przykładowo dla umowy, gdzie oferta została złożona w 2019 i nastąpiło roczne opóźnienie w wydaniu decyzji o zezwoleniu realizacji inwestycji (z tytułu okoliczności niezawinionych przez wykonawcę) obecnie wzrost kosztów zrealizowania tej inwestycji szacuje się na poziomie blisko 50 proc., w sytuacji, gdzie limit waloryzacji został podwyższony przez zamawiającego jedynie do 10 proc..
Czy jest możliwe przygotowanie dokumentacji budowy i jej zrealizowanie w analogicznym okresie w jakim zamawiający sporządza jedynie dokumentację? Praktyka pokazuje, że tak, jednak często jest to obwarowane znacznymi kosztami a najczęściej wiąże się z licznymi roszczeniami o przedłużenie terminu realizacji inwestycji, a co za tym idzie również o dodatkową płatność z tym związaną. Czy analiza licznych roszczeń wykonawców skłoniła zamawiających do refleksji i zmiany warunków realizacji inwestycji publicznej? Odpowiedź brzmi – tak. Jednak działania poszły w odmiennym kierunku niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta